Archiwum

Koleżeńskie spotkanie i pożegnanie szkoły

img_5861

W 2021 roku wypadało 75-lecie naszej szkoły. 23 września 2022 r. w lokalu „Perła Warmii” w Lidzbarku Warmińskim przy ul. Dąbrowskiego 22 c odbędzie się spotkanie koleżanek i kolegów rocznika 1966, a także chętnych z sąsiednich roczników

To była radosna wiadomość. Ale jest też wiadomość smutna. Z dniem 31 sierpnia 2022 r. decyzją Rady Powiatu, po 76 latach istnienia szkoła uległa likwidacji przez włączenie jej do Zespołu Szkół Zawodowych w Lidzbarku Warmińskim.

CZYTAJ DALEJ >

Z żałobnej karty. Pamięci Andrzeja Gralczyka, naszego absolwenta z 1964 roku.

gralczyk

W dniu 12 lutego 2022 r. zmarł nagle Andrzej Gralczyk, nasz absolwent z 1964 r. Od dnia, gdy wręczałem mu świadectwo dojrzałości, upłynęło już blisko 60 lat, a mimo to pamiętam, że jako uczeń wśród koleżanek i kolegów nie tylko swojej klasy cieszył się dużym autorytetem.

CZYTAJ DALEJ >

 


Z żałobnej karty. Pamięci Andrzeja Kowalskiego, byłego kierownika internatu Zespołu Szkół Rolniczych w Lidzbarku Warmińskim

W dniu 4 grudnia br. zmarł Andrzej Kowalski, były długoletni kierownik internatu. Urodził się 22 lipca 1944 branż ku powiat Wyszków. Był synem ziemi mazowieckiej. Drugą jego małą ojczyzną była Warmia.

CZYTAJ DALEJ >

 


Z żałobnej karty. Pamięci Andrzeja Wilka, naszego absolwenta z 1966 r.

W dniu 9 listopada br. zmarł w Radomiu Andrzej Wilk. Jego odejście przykro nas zaskoczyło. Do ostatnich swoich dni utrzymywał przyjazne stosunki z wieloma kolegami i koleżankami ze szkoły, a także żyjącymi jeszcze nauczycielami, pod których kierunkiem zdobywał edukację

CZYTAJ DALEJ >

 


Z żałobnej  karty. Pamięci Augustyna Gasiula, naszego absolwenta z 1966 roku

25 października br. zmarł  Augustyn Gasiul, absolwent naszej szkoły z 1966 roku. W jego pogrzebie z powodu panującej pandemii uczestniczyło niestety niewielu absolwentów. W imieniu szkolnych koleżanek i kolegów oraz byłych pracowników pożegnał go Bronisław Pawliszyn.

CZYTAJ DALEJ >

 


Z żałobnej karty. Pamięci Danuty i Franciszka Hildebrandtów

Image converted to PDF format.Z głębokim smutkiem i żalem przyjęliśmy wiadomości o śmierci pani Danuty (1928 – 2019) i Franciszka (1923 – 2019) Hildebrandtów . Oboje spoczęli na bydgoskim cmentarzu przy ulicy Wiślanej, na Fordonie. Byli wieloletnimi, wielce zasłużonymi pracownikami naszej szkoły.

CZYTAJ DALEJ >


 

Z żałobnej karty. Pamięci Elżbiety Solarskiej z domu Sperskiej, absolwentki naszej szkoły z 1966 r.

W dniu 3 maja br. w wieku 72 lat zmarła Elżbieta Solarska, z domu Sperska, nasza absolwentka z 1966 r. W jej pogrzebie w dniu 8 maja, oprócz rodziny oraz licznych przyjaciół i znajomych, uczestniczyła też grupa absolwentów naszej szkoły, jej koleżanki i koledzy.

CZYTAJ DALEJ >

 


Wspomnienie o byłym dyrektorze ZSR w Białej Piskiej Janie Nowakowskim

3 stycznia 2018 roku w wieku 91 lat zmarł Jan Nowakowski, były dyrektor Zespołu Szkół Rolniczych w Białej Piskiej. To jeden z nielicznych już dziś pionierów oświaty rolniczej na Warmii i Mazurach.

CZYTAJ DALEJ >

 


Z żałobnej karty. Pamięci Janka Milewskiego, absolwenta naszej szkoły z 1964 r.

7 lutego 2018 r. w Ornecie odbył się pogrzeb Janka Milewskiego, absolwenta naszej szkoły z 1964 roku. W tej smutnej uroczystości oprócz Jego rodziny, przyjaciół i sąsiadów uczestniczyła również grupa jego kolegów ze szkoły. W imieniu społeczności szkolnej Zmarłego pożegnał Andrzej Gralczyk.

CZYTAJ DALEJ >

 


Z żałobnej karty. Pamięci Mieczysława Lipki, absolwenta naszego Technikum z 1966 roku.

6 grudnia br. w Jedwabnie pow. Szczytno odbył się pogrzeb Mieczysława Lipki, który uczył się w naszej szkole w latach 1961-1966. Oprócz rodziny, licznych przyjaciół i sąsiadów w uroczystej ceremonii pogrzebowej wzięła udział jego koleżanka z klasy szkolnej Basia Korwell-Dawid i koledzy Bronek Pawliszyn, Michał Bukowski i Genek Kaczmarczyk.

CZYTAJ DALEJ>

 


 

Z żałobnej karty. Pamięci Mirosława Zaleciło, absolwenta naszej szkoły z 1963 roku.

Mirosław-ZaleciłoNa stronie internetowej Stowarzyszenia Absolwentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego zamieszczono poniższą notę poświęconą zmarłemu 24 lipca 2017 roku Mirosławowi Zaleciło. Autorem jej jest dr Bolesław Pilarek – kolega zmarłego z tego samego roku studiów.

CZYTAJ DALEJ>

 


Z żałobnej karty. Pamięci Zofii Kaczkan, z domu Kompa, absolwentki naszej szkoły z 1967 roku

3 marca b.r. zmarła w Nidzicy w wieku 70 lat Zofia Kaczkan, z domu Kompa, absolwentka naszej szkoły z 1967 r. W uroczystej ceremonii pogrzebowej, oprócz rodziny, przyjaciół i sąsiadów, uczestniczyła również grupa koleżanek i kolegów ze szkoły, absolwentów z 1966 i 1967 r.
CZYTAJ DALEJ >

Z żałobnej karty. Pamięci Wiktora Bednarczyka, absolwenta TRŁ z 1973 roku.

bednarczykZ żalem i smutkiem przyjęliśmy wiadomość, iż 21 stycznia b.r. zmarł w Warszawie jeden ze znanych naszych absolwentów Wiktor Bednarczyk. Urodził się, wychowywał i kształcił na ziemi warmińsko-mazurskiej, ale od 40 lat, a więc przez większą część swojego życia związany był z Mazowszem. Kochał zarówno jedną, jak i drugą swoją małą ojczyznę.

CZYTAJ DALEJ>


Z żałobnej karty. Pamięci Bronisław Mirona Seniuka, absolwenta naszego Technikum z 1961 r.

seniuk6 listopada br. zmarł w Lublinie w wieku 76 lat Bronisław Miron Seniuk. To jeden z nielicznych absolwentów naszej szkoły, który po maturze swój los związał z kierunkiem humanistycznym. Studiował historię na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

CZYTAJ DALEJ >


Wspomnienie z okazji Święta Zmarłych 2016

Z każdym rokiem stopniowo odchodzą do wieczności ludzie związani z naszą szkołą. Tak jest niestety urządzony ten świat, a jednak żal każdego odejścia, zwłaszcza gdy następuje to przedwcześnie, a tak jest prawie zawsze… Nie o wszystkich odejściach naszych absolwentów czy byłych nauczycieli wiemy.

CZYTAJ DALEJ >


Stanisław Machnik nie żyje

machnik125 września 2016 roku zmarł STANISŁAW MACHNIK – człowiek kierujący przez 31 lat (1956-1987) oświatą rolniczą na Warmii i Mazurach. W jego ostatniej drodze w kościele św. Józefa i na cmentarzu przy ul. Poprzecznej w Olsztynie oprócz najbliższej rodziny uczestniczyli licznie zgromadzeni jego byli współpracownicy, liczna grupa żyjących jeszcze byłych dyrektorów i nauczycieli szkół rolniczych z Warmii i Mazur.

CZYTAJ DALEJ

 

„Okruchy życia” pani Alicji Kosiedowskiej

kosiedowska-ksiazka-okladkaPrzed kilkunastu dniami otrzymaliśmy niezwykle cenną przesyłkę. Gruba koperta zawierała w swoim wnętrzu książkę pod skromnym tytułem „Okruchy życia”wybór wierszy autorstwa naszej koleżanki z pracy w szkole, Pani Ali Kosiedowskiej. Tomik zawiera około 130 poetyckich utworów.

CZYTAJ DALEJ

 

Jeszcze okruchy ostatniego Zjazdu Absolwentów

List wychowawczyni klas maturalnych Technikum Rolniczo-Łąkarskiego z 1967 i 1970 r., odczytany na XI Zjeździe Absolwentów

Moi Drodzy Wychowankowie,

– zwracając się tak do Was, nie kieruję się zasadą właściwego wychowania, ale zawieram w treści swoją pamięć o dawnej zbiorowości uczniowskiej, którą uczyłam i w stosunku do której pełniłam funkcję wychowawcy.

CZYTAJ DALEJ


Nasze absolwenckie „Who is who”

Wcześniej informowaliśmy, że z okazji 70-tej rocznicy powstania naszej szkoły została na naszym portalu uruchomiona zakładka „Znani absolwenci” .Będzie to swoiste nasze absolwenckie „Kto jest kim”. Zebrano tam z różnych źródeł już wcześniej 19 biogramów naszych absolwentów. W ostatnich dniach dołączono 4 noty biograficzne koleżanek i kolegów kończących naszą szkołę w różnych latach.

CZYTAJ DALEJ


Nowa zakładka

naszawwwNa naszej stronie internetowej wprowadzamy zmianę tytułu zakładki „Biogramy absolwentów” na „Znani absolwenci„. Zachęcamy więcej  osób do nadsyłania informacji o sobie  lub o nieżyjących już swoich koleżankach i kolegach.

CZYTAJ DALEJ

 

Jeszcze o Encyklopedii Warmii i Mazur

wwwJak już wcześniej informowaliśmy, w internetowej Encyklopedii Warmii i Mazur można znaleźć biogramy ludzi związanych z naszą szkołą. Nazwiska ich występują aż w 5 kategoriach merytorycznych. Obecnie jest to już ok. 30 osób.

CZYTAJ DALEJ

 

 XI Zjazd Absolwentów – zawiadomienie i karta uczestnictwa

Od członka Komitetu Organizacyjnego pana Bronisława Pawliszyna otrzymaliśmy kolejną informację o planowanym Zjeździe Absolwentów

CZYTAJ DALEJ


Leszek Dorosz -nauczyciel, wybitny trener , Honorowy Obywatel Lidzbarka Warmińskego

Leszek-Dorosz-dom-20141W zakładce „Aktualności” strony internetowej Stowarzyszenia Absolwentów UWM opublikowano wspomnienia o wybitnym trenerze LESZKU DOROSZU.

CZYTAJ DALEJ

 

Z żałobnej karty. Pamięci dyrektora Józefa Stanisławskiego

stanislawskiW dniu 30 marca br. na wiejskim małym cmentarzu w Dobrocinie spoczął zmarły 24 tego miesiąca JÓZEF STANISŁAWSKI, były długoletni dyrektor Zespołu Szkół Rolniczych w tej miejscowości, przyjaciel naszej szkoły.

CZYTAJ DALEJ


Wielkanoc

kartkaOd naszego absolwenta z 1970 r prof.dra hab. STEFANA GRZEGORCZYKA z UWM otrzymaliśmy piękne życzenia świąteczne, które przekazujemy w jego i swoim imieniu wszystkim absolwentom i pracownikom byłym i obecnym naszej szkoły.

CZYTAJ DALEJ


Z karty żałobnej…Jolanta Kosel – wychowawczyni w internacie naszej szkoły w latach 1984-2006.

koselWszystkich  nas byłych i obecnych pracowników naszej szkoły bardzo przykro zaskoczyło przedwczesne odejście w dniu 8 grudnia 2015 roku naszej Koleżanki Joli Kosel, bardzo wartościowej nauczycielki – wychowawczyni,  a przede wszystkim prawego człowieka, pracującej bardzo ofiarne przez wiele lat z dziećmi i młodzieżą.

CZYTAJ


Uwaga Absolwenci Lidzbarskich Szkół Rolniczych!

Celem wzbogacenia naszej strony internetowej, otwieramy nowy dział tematyczny: ” Biogramy absolwentów”. Zapraszamy absolwentów, ich potomków i przyjaciół do nadsyłania biogramów i bardzo prosimy o dołączenie co najmniej jednego zdjęcia.

CZYTAJ DALEJ


Wspomnienie z okazji Święta Zmarłych  2015.

Spośród osób, związanych z historią naszej szkoły, w ostatnim roku odeszli niżej wymienieni absolwenci i nauczyciele:

CZYTAJ


Będzie Zjazd Absolwentów

Absolwent naszej szkoły, pan Bronisław Pawliszyn, przesłał nam wiadomość z prośbą o zamieszczenie jej na naszej stronie internetowej, o tym, że 25 czerwca 2016 roku z okazji 70-lecia powstania szkoły odbędzie się XI Zjazd Absolwentów wszystkich roczników Zespołu Szkół Rolniczych i Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Lidzbarku Warmińskim.

CZYTAJ


Dzień Absolwenta na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim

Już po raz szósty 12  września br. był obchodzony Dzień Absolwenta na olsztyńskim uniwersytecie. Imprezę  tę organizuje wyjątkowo sprawnie działający na tej Uczelni Zarząd Stowarzyszenia   Absolwentów UWM, kontynuujący tradycje wcześniej istniejącego  Stowarzyszenia  Absolwentów  Akademii Rolniczo-Technicznej.  Z tej okazji  została wydana pod redakcją prof. dra hab. Andrzeja Farugi i dra Bolesława  Pilarka  obszerna publikacja pt. „Olsztyn  Uniwersytecki. Nauka, praktyka, absolwenci”.

CZYTAJ 


Komputer wśród łąk. Fotoreportaż Ryszarda Czerniawskiego, 1985r.

Już wkrótce oświata rolnicza na Warmii i Mazurach obchodzić będzie swoje 40-lecie. Jedną z zasłużonych rolniczych szkół jest Zespół Szkół Rolniczych w Lidzbarku Warmińskim, ze specjalnością łąkarstwo. Historia szkoły sięga 1946 roku, kiedy to powołane zostało pierwsze gimnazjum i Liceum Gospodarstwa Wiejskiego.

CZYTAJ DALEJ


Ludzie z naszej szkoły w Encyklopedii Warmii i Mazur

Być może  nie wszyscy nasi Czytelnicy  zauważyli,  że od niedawna  funkcjonuje internetowa Encyklopedia Warmii i Mazur. Jest to jak dotychczas jedyne tego typu regionalne opracowanie.

Z uznaniem przyjmujemy fakt, że jest tam kilka haseł,  przy opracowaniu których wykorzystano informacje z naszej strony internetowej. Opublikowane tam zostały między innymi życiorysy 4 absolwentów naszej szkoły, 5 jej byłych dyrektorów i 2 nauczycieli.

Zapraszamy redakcję serwisu do bezpośredniego kontaktu i mamy nadzieję, że w przyszłości nasza współpraca rozwinie się jeszcze bardziej owocnie.

Link do strony:

http://encyklopedia.warmia.mazury.pl/

 


Z żałobnej karty. Pamięci Ryszarda Buły, absolwenta z 1967 r.

F-1a29 listopada 2014 r. zmarł w Częstochowie w wieku 68 lat Ryszard Buła, absolwent naszej szkoły z 1967 roku. Do Technikum uczęszczał w latach 1962-1967. Jako uczeń był cenionym i lubianym nie tylko przez koleżanki i kolegów w swojej klasie, ale również przez młodzież klas starszych i młodszych.

CZYTAJ >


Wychowawczyni o swoim uczniu

Ze smutkiem przyjęłam wiadomość o odejściu z naszej społeczności szkolnej Państwowego Technikum Rolniczo-Łąkarskiego w Lidzbarku Warmińskim RYŚKA BUŁY.

Pokonało Go chore serce –serce człowieka, który w jednym z listów do mnie pisał: „Dziś z perspektywy czasu – stwierdzam, że to Technikum przygotowało mnie w całości do mojego życia…” i nie były to czcze słowa. Zawodowi, jaki uprawiał z pasją, był wierny przez cały dany Mu czas.

CZYTAJ >


Z żałobnej Karty Pamięci Ireny Brzezickiej, z domu Bednarczyk, absolwentki z 1966 r.

Irena19 stycznia 2015 r. zmarła w Warszawie Irena Brzezicka, która ukończyła Technikum Rolniczo-Łąkarskie w 1966 r. Była bardzo lubiana i ceniona przez koleżanki i kolegów ze swojej klasy, jak i z innych. Przeczytaj wspomnienie o niej.

CZYTAJ >

 


Z żałobnej karty

Aleksander Jankowski

3 czerwca 2014 r. zmarł w Ostródzie w wieku 86 lat jeden z pierwszych (ukończył tutejsze Liceum Rolnicze w 1950 r.) i najbardziej zasłużonych absolwentów naszej Szkoły, Aleksander Jankowski

Czytaj >

 

Spotkanie seniorów

Uczestnicy spotkania (fot. Ryszard Kawczyński)24 maja 2014 r. odbyło się kolejne VI Spotkanie Seniorów Oświaty Rolniczej Karolewo 2014. Informuje o tym na stronie www.karolewo.com.
Czytaj >

 

SPOTKANIE PO LATACH

19.07.2013 r.
DSC_3277

W dniach 13 i 14 lipca 2013 r. odbyło się spotkanie absolwentów Technikum Rolniczo-Łąkarskiego z lat 1966 r. 1967 r. Z ogólnej ilości kończących w tych latach szkołę 99 osób w spotkaniu wzięło  udział 31. Przybyło też pięcioro zaproszonych na tę uroczystośc pracujących wtedy w szkole  nauczycieli z ówczesnym dyrektorem Apolinarym Zapiskiem.

CZYTAJ DALEJ I ZOBACZ ZDJĘCIA

 

40 lat Lidzbarskiej Szkoły Rolniczej

VII Zjazd Absolwentów

4.10.1986 r. Goście VI Zjazdu Absolwentów

Artykuł zamieszczony w „Biuletynie Pedagogicznym Oświaty Rolniczej”,  nr 1/1987

Pobierz publikację w pdf >>

 

Recenzja publikacji „Lidzbarska Szkoła Rolnicza. Zarys monograficzny 1946-2001″
dr Teresa Pietraszek

Prezentowana książka została przygotowana z okazji 55-lecia istnienia jednej z najstarszych na Warmii i Mazurach szkół rolniczych – w Lidzbarku Warmińskim. Autorzy opracowania doskonale znają historię Szkoły, ponieważ są jej współ­twórcami. Pan mgr Apolinary Zapisek pracował w niej od 1957 roku, a w latach 1963 – 1985 był jej dyrektorem. Natomiast mgr Ryszard Misiun pracuje w szkole od 1969 roku, od 1985 roku do chwili obecnej jest jej wicedyrektorem.

CZYTAJ DALEJ…


Trudna i kochana – artykuł z czasopisma Nasza Wieś, 1986 r

Nasza WieśTradycja, legenda szkoły jest ogromnie pomocna w wychowaniu młodzieży. Jest potrzebna tak bardzo, że jeżeli szkoła jej nie ma, bo np. istnieje zbyt krótko, należy ją stworzyć, nawet – wymyślić. Zapamiętałem dobrze to stwierdzenie doświadczonego pedagoga, dyrektora liceum im. Rejtana w Warszawie.

CZYTAJ DALEJ…

Reklama